1 Şubat Çar 2023
-0.6 C
Türkiye
Ana Sayfa FAALİYETLER TIYATRO Hüseyin Demirci’nin Şehit edilmesi

Hüseyin Demirci’nin Şehit edilmesi[1]

TMT’nin ilk tiyatro oyunu olan “Tembel Abbas”  oyunu sonrası bir yandan Irak’ta iktidarını güçlendirmeye çalışan Arap Baas Partisi diğer yandan ise, Türkmenlere yönelik sinsi planlar yapmaktaydı. Tembel Abbas tiyatro oyununda yıldızı parlayan genç oyuncu daha 20 yaşındayken Türkmen tiyatro oyuncusu şehit sanatçı Hüseyin Demirci, Baas rejimi tarafından gizlice ikametgahından alınıp, ağır işkenceler sonucu şehit edilmiştir. 8 Kasım 1971 tarihinde şehit edilen Hüseyin Demirci, elektrik ağacına asıldıktan sonra Baas rejimi mensupları Türkmenlerin gözünü korkutmak amacıyla cesedini Kerkük Televizyon vericilerinin bulunduğu bölgeye rejim eliyle yol üstüne bırakılmıştır. Baas Partisi rejimi ertesi gün Kerkük’te Devlet Televizyonunu patlatmaya çalışmış şayiasını tüm Türkmen bölgelerine yaydı…

Böylece Türkmenler ağır bir yara aldı. Kiminin gözünü kırdı kiminin de ortalıktan kayboldu. Ancak bazı genç Türkmenler her şeye rağmen milli mücadelelerinden geri kalmadılar. Var güçleri ile milli şuurla çalışmalarını sürdürdüler. Bir taraftan Türkmen okulları, bir taraftan Türkmence televizyon yayını, Türkmence radyo yayını, Bağdat’ta “Kardaşlık” dergisi ve “yurt” gazetesinin yayına başlaması, Türkmenler için o dönemde elbette büyük bir varlık niteliğinde idi.

Uzun yıllar Türkmen davasına hizmet eden milli mücadeleyi korkmadan sürdüren şehidimiz Hüseyin Ali Demirci her türlü işkenceye maruz kalarak, direnerek, gönlünde Türkmen milletini taşmış olduğu millet sevgisi hiçbir zaman unutulmadı. İşkence ile şehit edilen, mücadeleci (Tembel Abbas) içimizde, duygumuzda Pazar ağasıyla yaşayacaktır, bu millet hiçbir zaman düşmanlar tarafından yok olmayacaktır.

 

[1] Dr. Şemsettin Küzeci, TMT web sitesi, 1 Haziran 2020

error: Özür dileriz. websitemizdeki içerikler kopyalanamaz !!